آموزش پس انداز به کودکان | آکادمی ارمغان
محسن بلنج

آموزش پس انداز به کودکان | آکادمی ارمغان

احسان رفیعی 1399/01/20 111

بچه‌ها از چهار سالگی به بعد به خوبی مسائل مربوط به امور مالی را می‌فهمند. پس بهتر است به آنها یاد بدهید  پس انداز کردن را از همین سن شروع کنند.


همه ما به‌عنوان افرادی آگاه در امور مالی موظفیم این مسائل و مسئولیت‌های مربوط به آن را به فرزندان خود بیاموزیم.

 

در واقع ما در دورانی هستیم که برای موفق شدن باید برخی از مسائل را از ابتدا می‌دانستیم و حالا برای اینکه فرزندانمان با مشکلاتی مثل مشکلاتی که خودمان با آن‌ها درگیر هستیم روبرو نشوند، نکاتی را که خودمان در این مسیر آموخته‌ایم را به نسل های بعدی منتقل کنیم تا ببینیم که موفق شده اند.

 

یک تحقیق جالب...

 

چند سال پیش تیم تحقیقاتی دانشگاه کمبریج پژوهش هایی را در مورد پرورش عادات مالی در بچه‌ها انجام داد.

نتیجه تحقیقات حاکی از این بود کودکان از سن چهار سالگی متوجه می‌شوند با پول می‌توانند چیزهایی را که دوست دارند بخرند.


آنها در شش سالگی می‌فهمند می‌توانند از عهده خرید کردن محصولی برآیند و در سن هفت سالگی به این موضوع پی می‌برند که می توانند با پولی که در اختیار دارند چیزی بخرند و یا اینکه پول خود را پس انداز کنند.


بنابراین تا قبل از هفت سالگی باید به فکر آمموزش پس انداز کردن به کودکان خود باشیم. چون این عادت مالی تا سن هفت سالگی به طور کامل در کودکان شکل می‌گیرد.


بنابراین خیلی مهم است والدین آموزش آشنایی با مفهوم پول را از سنین پایین آغاز کنند.

 

بدون شک کودکانی که از سنین پایین با مفاهیم صحیح پس انداز کردن و خرج کردن پول توسط والدینشان آشنا می‌شوند، در آینده می‌توانند دارایی‌های خود را بهتر مدیریت کنند و استرس کمتری داشته باشند.


این پنج نکته را در مورد حساب کودکان و پس انداز کردن برای کودکان به یاد داشته باشید:

 

مدیریت پول‌هایشان را به خودشان واگذار کنید


بسیاری از والدین فکر می کنند اگر خودشان پول‌های فرزندانشان را مدیریت کنند باعث آموزش آن‌ها نیز می‌شوند.


در حالی که این تصور اشتباه است.


زمانی که مدیریت پول به عهده کودک گذاشته می‌شود ممکن است دچار اشتباهاتی شوند که البته والدین هم باید به این موضوع واقف باشند که نمی‌توان آن‌ها را از هر خطر احتمالی دور نگه داشت.


هیچ روشی آموزنده‌تر از این نیست که خودشان پول‌هایشان را مدیریت کنند. والدین علاوه بر اینکه باید به کودک اجازه دهند طعم اشتباه کردن را هم بچشند درس‌های آموزنده‌تری نسبت به گفتن کلمه نه را هم باید به کودکانشان بیاموزند.

معمولاً بچه‌هایی که دائماً با کلمه نه از سمت والدین خود روبرو می‌شوند هرگز نکته مهمی از آموزش آن یاد نخواهند گرفت.

 

آن‌ها از اینکه به خودشان اجازه داده شود پول‌هایشان را مدیریت کنند، احساس استقلال بیشتری می‌کنند و این موضوع به آن‌ها کمک می‌کند در آینده‌شان از لحاظ مالی به کسی وابسته نشوند.

 

اجازه دهید پول‌هایشان را پس انداز کنند


گاهی برای خودتان هم پیش آمده که به دلیل کمبود پول از دنبال کردن رؤیاهایتان منصرف شده باشید.


هیچ پدر و مادری دوست ندارد فرزندش در چنین موقعیت‌هایی قرار بگیرد، ولی از طرفی هم پول دادن به بچه‌ها راه حل مناسبی نخواهد بود.


پس بهترین و مؤثرترین راه برای آماده کردن کودکانمان در آینده روش پس انداز کردن است تا با آموزش صحیح این روش بیاموزند می‌توانند رؤیاهای خود را دنبال کنند.

 

تفاوت بین نیاز و خواستن


نتایج مطالعات نشان داده است آموزش دادن تفاوت بین نیاز و خواستن به بچه‌ها یکی از سخت‌ترین مفاهیم است.


تفاوت بین این دو کلمه بسیار مهم است به طوری که داشتن هر دو در گرو پول است، اما باید به فرزندانمان بیاموزیم از خواستن چیزهایی که هیچ نیازی به آن‌ها ندارند اجتناب کنند و نه بگویند یا خرید آن را به زمان دیگری موکول کنند.


این کارها و تمرینات در دوران کودکی به آن‌ها کمک می‌کند در آینده دقت بیشتری در خریدهای خود داشته باشند و پول خود را بابت هزینه‌های بیهوده هدر ندهند.

 

تصمیمات عاقلانه برای خرید


پول خرج کردن بابت چیزهایی که می‌خواهیم اصلاً بد نیست اما هیچ کدام از این خریدها نباید بدون برنامه ریزی باشد.


پس باید به فرزندانمان بیاموزیم قبل از هر خریدی از خودشان بپرسند: آیا دیروز برای خرید این محصول برنامه ریزی کرده بودم؟ آیا فردا هم به اندازه امروز به این محصول نیاز دارم؟ آیا اگر این محصول حراج نشده بود باز هم تمایل به خرید آن داشتم؟

 

این‌ها سؤالاتی هستند که اگر پاسخشان منفی باشد یعنی فعلاً نیازی به خرید آن محصول نخواهیم داشت و باعث گرفتن تصمیمات عاقلانه‌تری می‌شود.

 

آموزش سبک و سنگین کردن فرصت‌ها

 

باید به کودک آموخت قبل از خرید چیزی همه جوانب را بسنجد که آیا می‌تواند با آن پول خرید بهتری داشته باشد یا خیر؟


در واقع آموختن این مهارت کار آسانی نیست و نیاز به ممارست دارد.


ما باید به جای آموختن بله و خیر به فرزندانمان، به آن‌ها بیاموزیم همیشه بهترین تصمیم را بگیرند و این یکی دیگر از نکاتی است که باید از سنین کم به بچه‌ها یاد داده شود.


کماکان نمی‌توان از یک کودک در سن پایین انتظار زیادی داشت، اما با آموزش درست و به جای شما والدین دلسوز می‌توان به آن‌ها آموخت چگونه مدیریت صحیح و درستی بر روی پول‌ها و نحوه پس انداز خود داشته باشند به طور حتم با این روش به آن‌ها کمک می‌کنیم در آینده تصمیمات بهتری در امور مالی خود داشته باشند.